Kako oživiti mestno jedro?
V torek, 29. 3. 2022, je bila v dvorcu Trebnik odprta razstava arhitekturnih študijskih projektov, ki so nastali na poletni delavnici Fakultete za arhitekturio Univerze v Ljubljani in je potekala v Slovenskih Konjicah. Sledila ji je okrogla miza s predstavniki občine, občankami, občani, mentorji delavnice in študenti. Razstava bo za javnost odprta še vse do 4. 4., med 10. in 17. uro.
Na poletnih delavnicah so se študenti ljubljanske fakultete za arhitekturo v tednu intenzivnega dela ukvarjali z vprašanji prostorskega razvoja središča Slovenskih Konjic, njegove identitete, javnega prostora, infrastrukture in bivanja v kraju. Kako torej oživiti staro mestno jedo in nekaterim praznih stavbam na njegovem območju dati življenje?
Rok Žnidaršič, doc., ki je vodil delavnice, je ob torkovi okrogli mizi povedal: “Po mnogih premislekih in v skladu z vzori iz tujine smo prišli do tega, da pravzaprav z zgoščevanjem, novimi bivalnimi programi in drugimi vsebinami v zaledju konjiškega starega trga pridobimo primerne bivalne kapacitete za ljudi, ki bi v teh globaliziranih časih lahko živeli ter ustvarjali doma in jim ne bi bilo potrebno odhajati v službo v druge kraje in preživljati veliko časa v avtomobilu. Tako bi bili socialno angažirani v svojem domačem okolju. To nam današnja tehnologija in načini dela omogočajo.”
Hkrati pa Žnidaršič razloži, da Slovenske Konjice ponujajo zelo privlačen prostor tudi zaradi zaledja, ki nudi možnost rekreacije, pridelave hrane, ponudbo raznolikih javnih servisov … Vse to omogoča življenje brez avtomobila, kamor želimo, da gre v prihodnosti trend v skrbi za čisto in varno okolje.
V razpravo o vzrokih, zakaj mestno jedro ne živi, in izzivih, kako ga oživiti, so se vključili tudi lokalno arhitekti in predstavniki Krajevne skupnosti Slovenske Konjice. Vsi skupaj smo prišli do zaključka, da je potrebno pripraviti vizijo razvoja mestnega središča, z upoštevanjem prostorskih možnosti, ki jih narekujejo prostorski načrt in akti, ki so v veliki meri dobra podlaga, potrebno pa je določene zadeve tudi modificirati glede na današnje ugotovitve in spremenjene razmere, navade ljudi, način življenja in bivanja. Vsi sodelujoči so se strinjali, da je potrebno odgovorno pristopiti k pripravi tako srednjeročne, kot tudi dolgoročne vizije ter ji slediti. Pri tem pa bomo upoštevali, kdo biva v središču mesta, prihodnost prometa v mestu, intermodalnost, pri vsem tem pa je pomembno sodelovanje med občino in privatnim sektorjem.