Konjiški praznik in občinski nagrajenci
Zadnji junijski dan smo praznovali praznik naše Občine Slovenske Konjice. Vzdušje proti prazniku so stopnjevali dogodki v okviru Konjiških dni, sinoči pa smo na svečani seji Občinskega sveta s priznanji nagradili občanke in občane, ki so izstopali v preteklem letu in nas ponosno predstavljali drugim.
Prejemnik zlatega konjiškega grba je postal Miran Gorinšek, srebrnega Jože Tominšek in bronastega Renata Gabrovec. Nogometnemu društvu Dravinja je bilo podeljena Nagrada občine ter Timu Marovtu in Roku Žnidaršiču priznanji župana.
Miran Gorinšek je bil med letoma 2006 in 2018 župan Slovenskih Konjic, torej tri županske mandate. Med njegove večje projekte v času županovanja spada celovita prenova konjiškega Starega trga s parkom, za kar je Občina prejela tudi nagrado akcije Moja dežela – lepa in gostoljubna. Med večje projekte šteje še plinifikacija mesta in postavitev optičnega omrežja. Pri temah ekologije je sprožil spremembe na področju do 80 % varčnejše javne razsvetljave, zgrajena je bila nova kanalizacija in čistilna naprava, zaprli so lokalno odlagališče CERO in optimizirali reciklažo odpadkov. Na področju predšolske vzgoje so bili zgrajeni trije novi vrtci in sicer na Prevratu, v Ločah in Tepanju. Obnovila se je POŠ Žiče, izvedla novogradnja in delno rekonstrukcija OŠ Loče in POŠ Sv. Jernej. Gorinšek se je zavzemal tudi za boljše možnosti invalidov in tako je leta 2011 Občina Slovenske Konjice prejela listino Občina po meri invalidov.
Gospod Tominšek je s svojim predanim delom in strastjo pomembno prispeval k promociji vinske kulture in vinogradništva tako v lokalnem okolju kot tudi širše. Leta 1991 je bil glavni ustanovitelj domačega Vinogradniško vinarskega društva, katerega prvi predsednik je tudi postal. Njegova pobuda za izvedbo strokovnih ocenjevanj vin članov društva je pripomogla k dvigu kakovosti vin v širši Dravinjski dolini, ki zdaj uživajo zaslužen ugled in so sinonim za kakovostna slovenska vina. Leta 2008 je v dar prejel potomko najstarejše trte na svetu, modre kavčine z Lenta, ki je bila posajena v Žički kartuziji. V imenu društva je prevzel skrbništvo nad to izjemno dediščino, ki jo še danes vzdržuje in promovira s posebno predanostjo. S svojim aktivnim članstvom v VINIS-u je postal Tominšek pomemben glas malih vinogradnikov.
Renata Gabrovec je že 20 let sekretarka Območnega združenja Rdečega križa Slovenske Konjice. Njena angažiranost se je še posebej izkazala ob hudih ujmah, ko je v prvih dneh službovanja na Rdečem križu v Konjicah sodelovala pri organizaciji pomoči prizadetim v katastrofi s točo. Prav tako je aktivno podprla idejo o Vozičkanju starejših iz Lambrechtovega doma, ki je bilo pred 13 leti edinstven projekt v slovenskem prostoru. Med migrantsko krizo v letih 2015 in 2016 je Renata kot prostovoljka dežurala v nastanitvenih centrih v Celju in Gornji Radgoni. V prvem valu epidemije COVID-19 je kot članica štaba Civilne kolegicami v dogajanja vpeta tako rekoč 24 ur na dan. V drugem valu je kot prostovoljka delala v celjski bolnišnici in pomagala izčrpanemu osebju. Renata Gabrovec je kot koordinatorka dela s prostovoljci na terenu srčna in udarna moč, ki nas vodi skozi projekte, nas usmerja in bodri v težkih situacijah.
Nogometno društvo Dravinja, ki je bilo ustanovljeno leta 1934, je ključni akter v slovenskem nogometu. Ni le pomemben generator mladih nogometnih talentov iz Slovenskih Konjic, temveč s športnimi dejavnostmi podpira tudi njihovo socialno blaginjo. V okviru svojih pobud je ND Dravinja lani organiziralo tudi več kot 50 drugih dogodkov, namenjenih spodbujanju bolj zdravih izbir in spodbujanju povezovanja med mladimi prek športnih dejavnosti. Dravinjska akademija je znana kot ena najboljših akademij v regiji, kjer se lahko mladi talenti razvijajo pod vodstvom izkušenih trenerjev.
Timu Marovtu je pri enajstih letih življenje za vedno spremenila nesreča med surfanjem na Havajih. Zaradi redke poškodbe hrbtenice je pristal na invalidskem vozičku. Tim je z močjo volje dokazal, da je z odločnostjo mogoče premagati tudi najtežje ovire. Kljuboval je vsem medicinskim napovedim, ponovno pridobil moč in se naučil hoditi. Postopoma je začel teči in sodelovati na maratonih oziroma 10 km razdaljah. Močno je aktiven tudi v lokalnem okolju, prav Konjiški maraton je bil eden prvih, na katerem je pretekel pet kilometrsko razdaljo. Poleg teka je aktiven tudi v drugih športih. Tim Marovt je živi dokaz, da lahko kljub težkim diagnozam in življenjskim preizkušnjam dosežemo svoje cilje in sanje.
Rok Žnidaršič je arhitekt, ki se je s svojim delom uveljavil kot eden vodilnih strokovnjakov na področju trajnostne arhitekture in urbanega razvoja. Za svoje delo je prejel številne nagrade. Med njimi velja posebej izpostaviti Plečnikovo nagrado in medaljo, Zlati svinčnik Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije, mednarodno nagrado Piranesi in nagrado Prešernovega sklada, vse je skupaj s sodelavci iz arhitekturnega ateljeja Medprostor, prejel za projekt nadkritja ostalin cerkve sv. Janeza Krstnika v Žički kartuziji. V letošnjem letu je projekt prejel že dve ugledi nagradi. Plečnikovo nagrado, najvišjo nacionalno priznanje za vrhunske dosežke na področju arhitekture, urbanizma, krajinske arhitekture in oblikovanja interierja in nagrado Odprte hiše Slovenije. Za izjemno zavzeto, odgovorno in strokovno delo pri projektu nadkritja ostalin cerkve sv. Janeza Krstnika v Žički kartuziji, si je prislužil županovo priznanje.